Інше

Аутофобія (боязнь самотності) — симптоми, лікування, поради

самотня жінка

Аутофобія — досить поширене психічний розлад. Воно засноване на страху людини залишитися одному. Також боязнь самотності може мати назву монофобія або ізолофобія. Своєчасне виявлення проблеми може врятувати людині життя, адже крім постійного неспокою існує небезпека скоєння суїциду . Саме серед аутофобія щорічно фіксують найбільшу кількість самогубців .

прояви аутофобія

Аутофобія має в науковій термінології також термін «монофобія», і проявляється в наступній симптоматиці.

 

Розлука з конкретною людиною

Однією з ознак людини, крім здатності мислити абстрактно-логічно, творити нове, говорити розбірливо, є його соціальність, тобто постійна потреба контактувати і спілкуватися з іншими людьми.

Дуже важливе відчуття поруч особистості, здатної співпереживати, розділяти страхи і радість, тривоги і занепокоєння. Саме відсутністю таких зв’язків викликаний душевний дискомфорт у випадках відсутності одного з подружжя, роздільного проживання дітей і батьків, просто друзів, які змушені жити окремо в силу різних причин.

 

У більшості, такі відчуття не носять тривалого характеру, контрольовані, занепокоєння знімаються спілкуванням і наявністю новин від близького. Методи уникнення розлук поступово знаходять у багатьох сім’ях елементи символізму та стають традиційними.

Способами уникнути переживань з приводу відсутності одного їх близьких є звичай регулярно робити відеодзвінки або писати неординарні повідомлення, влаштовувати сімейні обіди. Начебто не особливо важкі в своєму виконанні, такі традиції носять в собі великий позитивний ефект і важливе значення при тривалій відсутності рідного.

Коли кохана людина відсутня і це вносить душевний розлад, не можна піддаватися паніці, потрібно постаратися відволіктися, можна поспілкуватися з близькими людьми або, віддатися будь — то цікавого заняття.

Зустрічаються гострі по чуттєвим переживанням випадки, коли людина не може перенести навіть короткочасні розставання, особливо такі прояви, зустрічаються серед дітей і літніх людей. Це наслідок віку, в принципі це нормально і зрозуміло, але в тих випадках, коли тривога з приводу відсутності другої половинки стає постійною і набуває елементи ненормальності, слід звернутися до фахівця.

 

Самотність на публіці

Страх самотності виражається в такому вигляді фобії, як «агорафобія».

Історично агорою називалася центральна площа міста в Стародавній Греції, де збиралися городяни і проходили народні збори. В сучасності агорафобією називається страх опинитися одному в натовпі незнайомих, чужих людей.

Відчуття ворожості натовпу, неприйняття натовпом можуть бути згладжені приємними спогадами про близького друга або будь-яку подію. Агорафобія може виникати не тільки при присутності в натовпі, але і під час простих відвідуванні публічних місць, будь то магазин або ресторан.

Удома наодинці з собою

Багато людей, втомившись від безперервності подій, миготіння осіб кругом, мріють залишитися на час на самоті, але багато боятися залишатися вдома, коли поруч нікого немає. Страх бути вдома одному частіше викликається думками про можливі неприємності і тим, що людина один не зможе їх вирішити. За такої фобією стоять уявлення про можливе пограбування, пожежі, поломки побутової техніки та побутової травмі. Цілком закономірно, що такі страхи виникають у людей, які не впевнених у своїх силах, які страждають низькою самооцінкою, бояться брати на себе відповідальність.

Існує таке класичне вираз «не хочеться залишатися зі своїми думками». В реальності зустрічаються ситуації, коли людина не хоче бути один, не хоче думати і згадувати неприємні моменти або передбачати майбутні засмучення. Це симптоми депресії, не варто до них ставитися зневажливо, але якщо це разові прояви, можна просто відволіктися і чимось себе зайняти.

Якщо є стабільне внутрішньо відчуття, що ви самотні, вам нема з ким говорити, що ви вже не справляєтеся зі своєю самотністю і своїми думками, то впевнено можна говорити про початок особистісного розладу і сьогоденні самоті. Звичайно, бувають ситуації, коли самотність і пов’язані з ним переживання є даністю, наслідком об’єктивного самотності. Це ситуації, коли страхи реально виправдані і не варто прикривати об’єктивність стану терміном «фобія».

Людина може жити в неблагополучному і криміналізованому районі, страждати від хвороби, мати професію, пов’язану з постійними ризиками. У таких випадках слід постаратися мінімізувати ризики і страхи, поміняти місце проживання, поміняти спосіб життя або просто обзавестися собакою.

Страх самотності у жінок

Поширеними причинами аутофобія у представниць прекрасної статі є вік і низька самооцінка, яка може бути наслідком комплексу неповноцінності. Вступники з боку критика, зауваження і глузування часто позбавляють жінку можливості реально оцінювати свою зовнішність, свої плюси і мінуси, що провокує невпевненість в собі.

 

Причинами негативного ставлення оточуючих часто є не самі зовнішні дані, а недоступність, гордовитість або проста заздрість. Зустрічаються діаметрально протилежні випадки, коли молода, красива і впевнена в собі дівчина поводиться гордовито і незалежно, при цьому відчуваючи в душі печалящее почуття самотності.



визначення поняття

Аутофобія — це назва дуже серйозної проблеми. Вона відноситься до людей, які відчувають страх непосильного самотності в повсякденному житті. Боязнь вічного самотності у людини, швидше за все, через комплексів. Людина боїться нових знайомств і не бажає змінювати щось у своєму житті.

Поряд з цією проблемою, у особистості може розвиватися і інша фобія, яка називається топофобія — це боязнь залишатися одному в будь-якому приміщенні.

Топофобія

Топофобія — боязнь залишитися одному в приміщенні


Група ризику

Страх самотності може стати небажаним супутником життя кожного з нас, в силу властивостей характеру і життєвих обставин, але частіше аутофобія зустрічається у жителів великих міст, мегаполісів. Цьому сприяють швидка зміна подій, стрімкий уклад життя, постійна зайнятість і гостре відчуття нестачі часу. Характерною особливістю страждають аутофобія є неможливість бути на самоті, необхідність постійної присутності поруч рідну людину. Якщо такий близька людина губиться з різних причин, існує необхідність замінити його, знайти іншого супутника. Такі прояви аутофобія негативно впливають на особисте життя і міжособистісні відносини.

У психології часто зустрічаються аналогії між хворіють аутофобія людиною і айсбергом. Видима частина — це відсутність поруч близьких людей, самотність, прихована частина — це образ думок, ціннісні пріоритети, характер і рівень самооцінки.

Проблема ускладнюється нав’язуються суспільством стереотипами, що у успішного і нормальної людини має бути багато близьких і друзів, а самотність є показником неповноцінності і порочності. Це необґрунтовані стереотипи, у кожного своя індивідуальність і особистісні переваги, але на самоті людиною опановують приховані тривоги і страхи. Позбутися від них можна в суспільстві, серед інших людей.

Боязнь самотності у чоловіків

Чоловіки, сильна половина людства, звикли не показувати свої слабкості і намагаються завжди залишатися сильними. Страх самотності у чоловіків приходить в тому віці, коли вони розуміють, що в їх житті немає значущих досягнень.

 

Основні джерела страху у чоловіків:

  • Синдром Отелло: страх подружньої невірності.
  • Зрада. Багато людей бояться зради, виникає почуття внутрішньої порожнечі, відсутність довіри до близьких.
  • Робота. Представники сильної статі, які люблять багато працювати, будують кар’єру. Налагодження особистих відносин відходить на другий план.
  • Проблеми з грошима. Є чоловіки, які вважають, що жінкам потрібні тільки матеріальні блага. Думка про те, що у них почнуться проблеми з грошима, кидає їх в тремтіння. Страх втратити гроші дорівнює страху самотності.

Немає грошей

Для деяких чоловіків безгрошів’я прирівнюється до самотності

Причини виникнення аутофобія

Психологія вказує, що першооснови аутофобія ховаються в ранньому дитинстві, і його причинами можуть бути недостатнє батьківську увагу, тривала відсутність одного з батьків або стійка неприязнь між членами сім’ї. У глибокому дитинстві, у віці до 3 років, дефіцит уваги сприймається особливо гостро і може вилитися в патологію. У дитячому віці аутофобія носить психосоматичний характер і проявляється у вигляді нейродерміту, хронічного захворювання шкірного покриву.

Якщо ігнорувати прояви страхів і не чинити опір їм, можна повністю опинитися під владою фобій. При гострих проявах аутофобія необхідна консультація психолога. Також чітко потрібно розуміти, що цю хворобу можна перемогти самому, в силах людини самостійно позбавитися від ірраціональних страхів і тривог. Важливо усвідомити людську природу і спочатку закладений в ній самотність, яке не в силах зняти найближчий і дорога людина. Уже факт розуміння таких речей є важливим кроком на шляху до перемоги над своїми страхами. Вкрай позитивний ефект нададуть активний і здоровий спосіб життя, заняття творчістю і спортом, подорожі, тобто все, що приносить позитивні і яскраві емоції. Вони стануть одним з гарантів перемоги над аутофобія.

Поради психолога

Якщо ви вважаєте, що вам під силу самому справлятися з острахом самотності, вам можуть допомогти прості поради психологів:

  1. Працюйте над усвідомленням, що бути одному — варіант норми, це природно. Не завжди можливо або необхідно спілкуватися з ким-то. Самота і «самозайнятість» — така ж частина життя, як і контакти з соціумом.
  2. Вчіться переключатися з обтяжливих думок на корисні домашні справи, знайдіть собі хобі, захоплюючу роботу.
  3. Ведіть здоровий спосіб життя, підтримуйте режим праці і відпочинку, частіше гуляйте, займайтеся спортом і відмовтеся від шкідливих звичок.
  4. Завдяки інтернету сьогодні люди знаходять собі друзів у всіх куточках світу. Використовуйте ці можливості! Невпинно вчіться спілкуватися, заводити нових друзів, шукати нові цікаві знайомства.спілкування схематично
  5. Заведіть домашню тварину. Собаки і кішки недарма багато століть живуть поруч з людьми — це вірні друзі, що дарують любов і увагу своїм господарям.
  6. Не замикайтеся на рутині. Відвідуйте цікаві заходи, ходите в кіно, кафе, на виставки, концерти, в театри. Нові враження необхідні кожній людині і роблять життя більш насиченим і яскравіше.

Детальніше про способи подолання монофобія (страху самотності) розповідає психолог Микола Нікітенко

Якщо ваші тривоги все-таки не проходять, а боязнь самотності стає все сильнішою і нав’язливою — не відкладайте візит до лікаря. Пам’ятайте, що фобія без належного лікування не пройде сама. А будь-який нав’язливий страх сильно збіднює життя людини, позбавляючи його безлічі радостей і відчуття гармонії.

Позбавлення від фобії через розуміння її суті

Як написано вище, почуття самотності закладено в самій природі людини і є невід’ємною частиною його існування. Немає ні одне індивіда, якого не відвідувало це почуття, і немає жодного, хто зміг би повністю його уникнути. Перемогти страх залишитися одному допоможе пильні вивчення людської психіки, конкретно підсвідомості, в якому формуються фобії. Випробовуване почуття є відображенням внутрішнього стану людини.

 

Він відчуває потребу в самореалізації, в тому числі через емоційні контакти з іншими людьми, і коли цього не відбувається, з’являється патологічне відчуття. Діаметрально, якщо в людині закладено здатність в любові і співпереживання, до емпатії, тим менше прояви страху самотності.

Особистість, здатна не просто приймати любов, а дарувати її іншим, не схильна до аутофобія. Це робить здатність зрозуміти почуття і емоції іншої людини чудовим профілактичним засобом від страхів. Відкритість світу, вміння налагодити емоційний зв’язок з іншими індивідами, здатність розкрити свій внутрішній світ притягують людей і допомагають завоювати їхню довіру і любов.

Сучасність пропонує безліч способів взаємозв’язку людей, а всесвітня глобальна мережа інтернет дає можливість дізнаватися і спілкуватися з представниками різних країн і народів, не виходячи з дому. Потрібно лише бажання і здатність встановити емоційний контакт з людьми. Ослаблення страхів сприяє фонова музика, перебуваючи на самоті, можна залишити включеними телевізор або магнітофон.

психотерапевтичні методики

З практики психотерапевтів людині (відноситься до чоловіків і жінок) розпрощатися з самотністю заважають такі фактори як:

  • почуття свободи і установка «я нікому нічого не винен»;
  • відсутність почуття обов’язку і винності;
  • егоїзм і небажання ділитися;
  • нетерпимість, гидливість, прискіпливість;
  • відсутність відповідальності;
  • принцип нерівноцінності, завищені вимоги до суспільства, людині.

Псіхофілософія пропонує 3 кроки виходу з самотності, якщо людині незатишно з самим собою, якщо він страждає:

  1. Людина повинна зізнатися собі, що проблема існує.
  2. Усвідомлено підготуватися до зміни умовної келії на самотність в натовпі, розуміючи, що страх статус не змінить.
  3. Вихід в місця скупчення людей.

Для того, щоб позбутися від страху самотності, не завадить допомогу компетентного фахівця. Психотерапія дає можливість зануритися в довірчу, безпечну атмосферу. Терапевт виступає провідником для пацієнта до його внутрішнього світу, допомагає зрозуміти побоювання, інтереси, потреби, цінності. Зазвичай проводяться групові або індивідуальні заняття протягом тривалого періоду. Позитивна психотерапія орієнтована на самодопомога і пропонує весь набутий в ході лікування досвід винести в повсякденне життя.

Страх самотності, як і будь-який інший симптом, має позитивний аспект. Він складається в потреби близьких відносин, бажанні спілкування, які пацієнт звичайними засобами організувати для себе не може. Людина — істота соціальна, йому необхідно за допомогою спілкування не тільки отримувати, але й наповнювати змістом інших людей. Саме ця взаємодія робить нас людьми і дає відчуття повноти життя. Якщо є почуття страху, тривоги, неспокою, спробуйте розібратися, про що ці переживання, що ускладнює життя. Запишіть їх. Всі опубліковані методи допомагають розвивати психологічні «м’язи» і отримувати задоволення від життя, не боячись, того, що ще не сталося.

Характеристика людей-аутофобія

Аутофобія спонукає індивідуума до певної моделі поведінки, щоб не бути самотнім:

 

  1. З’являється відчуття безпорадності, небезпеки, якщо поруч нікого немає.
  2. Інші люди сприймаються як сурогатні батьки.
  3. Самотні люди більше схильні до пристрастей: алкоголю, паління, наркоманії, за допомогою яких намагаються впоратися з виниклою проблемою.
  4. Використовуються сурогатні способи спілкування за допомогою інтернету.

Кожен з нас підвладний базового інстинкту спільності. Одні потребують цього найбільше, інші — менше. Для деяких відчуття мати поруч одного безпечного людини стає переважною всі інші почуття. Для цього знаходяться кошти, які не завжди краще, але доступніше. Цим засобом стає інтернет. І замість того, щоб розвивати здатність до живої комунікації, людина ходить по безпечнішим шляхом, але залишається залежним від свого страху.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *